Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

250 Işıkyılı İçerisindeki Evren
Güneşimizin Komşuları

Güneşimizin Komşuları
Yaklaştır Ana Sayfa Uzaklaştır
* 250 ışıkyılı içerisindeki yıldız sayısı : 260.000

Harita Hakkında

250 ışıkyılı içerisindeki en parlak 1500 yıldız bu haritada işaretlenmiştir. İşaretli yıldızların hepsi Güneşimizden çok daha parlaktır ve çoğu çıplak gözle görülebilir. Gökadanın çok küçük bir parçasını oluşturmakla birlikte, çıplak gözle görülebilen yıldızların üçte biri 250 ışıkyılı içerisinde yer alır.

Ek Haritalar
50 Işıkyılı İçerisinde Yer Alan Yıldızların Haritası 50 ışıkyılı içerisinde çıplak gözle görülebilen 133 yıldız vardır ve hepsi bu haritada gösterilmektedir.
Kendi Gökkürenizi Kendiniz Yapın Gece göğünde çıplak gözle görülebilen tüm yıldızları gösteren 26 yüzlü gökkürenizi yapabilmek için kesilip yapıştırılacak şablonları bu sayfada bulabilirsiniz.
Bilgi ve Kataloglar
Yıldızların Sınıflandırılması Var olan değişik yıldız türlerinin çoğunu; boyutları, kütleleri, sıcaklıkları ve benzeri temel bilgileriyle birlikte bu özet tabloda bulabilirsiniz.
H-R Çizelgesi Bütün önemli yıldız türlerinin, parlaklıklarının renklerine göre karşılaştırmalı olarak işaretlendiği Hertzsprung-Russell çizelgesinde yeri vardır.
En Parlak Yıldızlar En parlak 300 yıldız, Hiparcos Kataloğu'ndan alınmış uzaklık değerleriyle birlikte burada listelenmiştir.

Boğa (Hyades) Yıldız Kümesi

Boğa (Öküz) Kümesi büyük yıldız kümelerinden en yakın olanıdır ve üç boyutlu haritasının yapılabilmesi için yeterince yakın olması açısından tektir. Boğa Kümesi, Boğa Takımyıldızı içinde parlak bir cisimdir. Ancak görüntü Eldeberan (kümenin önünde, bize olan uzaklığının yarısından daha yakında bulunan parlak turuncu dev bir yıldız) tarafından bir miktar bozulur. Kümenin bize olan uzaklığı 151 ışıkyılıdır. Yaklaşık 660 milyon yıl önce oluşmuştur ve o zamandan beri gökadamızın etrafında büyük olasılıkla üç kez dönmüştür. Açık yıldız kümelerinin çoğunda olduğu gibi, Boğa Kümesi'ndeki yıldızlar yavaşça birbirlerinden ayrılmaktadır.

Boğa (Hyades) Yıldız Kümesi
Boğa (Hyades) Kümesi - Boğa Takımyıldızı içerisinde parlak bir yıldız kümesi

Ana Sayfa

Takımyıldız Adları Terimler Yunan Harfleri