Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

Çokyüzlü Gökküre

Bu çalışma, gece göğünün haritasını bir çokyüzlüye çizerek, kes-yapıştır bir gökküre elde etme girişimidir. Çıplak gözle görülebilen yaklaşık 9000 yıldız vardır ve bu gökküre tüm bu yıldızları, resmi takımyıldız sınırlarıyla birlikte gösterir.

Gökküre

Gökkürenin mevcut üç uyarlaması bulunmaktadır. "Koyu Renkli" uyarlama, muhtemelen en iyisidir, ancak yazıcınızın koyu uyarlamayı sevmemesi ihtimaline karşı "Açık Renkli" uyarlamayı da yaptım. Ayrıca, bu şablonlardan çok miktarda fotokopi çektirmek istiyorsanız, kullanışlı olabilecek "Tek Renkli" uyarlama da mevcuttur.

Koyu Renkli Gökküre
Koyu Renkli Gökküre: Şablon 1 Koyu Renkli Gökküre: Şablon 2 Koyu Renkli Gökküre: Şablon 3
Şablon 1 Şablon 2 Şablon 3
 
Açık Renkli Gökküre
Açık Renkli Gökküre: Şablon 1 Açık Renkli Gökküre: Şablon 2 Açık Renkli Gökküre: Şablon 3
Şablon 1 Şablon 2 Şablon 3
 
Tek Renkli Gökküre
Tek Renkli Gökküre: Şablon 1 Tek Renkli Gökküre: Şablon 2 Tek Renkli Gökküre: Şablon 3
Şablon 1 Şablon 2 Şablon 3

Bu gökküreyi yapabilmek için, üç şablonu üç karton yaprağına yazdırmalısınız (kağıt çok kötü sonuç verdiğinden, karton kullanın). "Windows Paint" gibi bir yazılım, bu şablonları yazdırmak için iyi bir yazılımdır, çünkü "yazıcı ayarları"nı kullanarak resmi ölçeklendirebilir ve kenar boşluklarını kaldırarak, şablonları en büyük ölçüye getirebilirsiniz.

Ondan sonra, farklı yerleri kesip yapıştırabilirsiniz. Fazla gelen tutkalı silmek için hazırda kağıt mendil bulundurmak faydalı olacaktır. Sonuçta, yaklaşık 15 cm çapında bir gökküreye sahip olacaksınız.

Güneşimizin Komşuları Güneşimizin Komşuları Sayfasına Geri Dön

Takımyıldız Adları Terimler Yunan Harfleri