· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü
Gökbilim Terimleri Karşılıklar Kılavuzu


 İngilizce Değiştir
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z ( Rastgele )
 

Sözlük ve Kılavuz Hakkında
1969 yılında, değerli gökbilimcimiz Abdullah KIZILIRMAK tarafından hazırlanan Gökbilim Terimleri Sözlüğü (GTS), Türk Dil Kurumu yayını olarak bastırılmıştır. Ülkemizin ilk gökbilim sözlüğü olan bu yapıt halen tek olma özelliğini de koruyor. 60'lı yılların diliyle ve o yılların bilimsel gelişim seviyesine göre hazırlanmış olmasına rağmen, sözlük bizler için vazgeçilmez bir başucu kaynağı durumunda.
1252 Türkçe terimi ve tanımlarını içeren sözlükte, terimlerin büyük bölümü Almanca, Fransızca, İngilizce ve Eski Türkçe karşılıkları ile birlikte yer alıyor. Sözlüğün sonunda ise, bu dillerin her birine ait dizinler bulunmakta.
Açısal Uzaklık
2005 yılında bir fotokopisinden tarayıp elektronik ortama aktardığımız bu temel başvuru kaynağımıza, çalışmalarımız sırasında karşımıza çıkan yeni terimleri de ekleyerek "Gökbilim Terimleri Karşılıklar Kılavuzu" adı altında bir araya getirmeye çalışıyoruz. Kılavuz; rahmetli hocamızın sözlüğünde bulunan tüm terimlerle birlikte çeşitli kurumlardan hocalarımızın ve gökyüzü tutkunlarının katkılarını ve kendi önerilerimizi içeriyor. Kılavuzun güncel bir sözlüğün temellerini oluşturabileceğine inanıyor ve ortak bir dil oluşturabilmek için sizleri de katkıda bulunmaya davet ediyoruz.
Ayrıca, Aralık 2009'da Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen "Gökbilim Terimlerinde Dil Birliği Sempozyumu" sonunda, sözlüğün güncel bir sürümünün bastırılması yolunda adımlar atılmıştır. Sempozyum kitabına buradan ulaşabilirsiniz.
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN


Tarihçe / Değişiklikler
2010 Mart - Sürüm 1.002
 • GTS'den aktarılan bazı terimlerde ve terim açıklamalarında güncellemeler.

  gözerimi > ufuk
  dağağzı > krater
  Oriyon > Avcı
  raslamak > rastlamak
2010 Mart - Sürüm 1.001
 • GTS'den aktarılan terimlerde ve terim açıklamalarında geçen bazı sözcükler "daha güncel" karşılıkları ile değiştirildi.

  ırakgörürür > teleskop
  ıraklık açısı > uzaklık açısı
  erke > enerji
  devim > devinim
  salt > mutlak
 • İlgili bölümde yeniden düzenlenlenen 88 takımyıldız adı sözlüğe eklendi.
2010 Ocak - Sürüm 1.000
2008 Aralık
 • Gökbilim Terimleri Sözlüğü'nde yer alan terimler ve tüm diğer eklemelerle birlikte "Deneme Sürümü" devreye alındı.
2005
 • Fotokopi sözlük tarandı, tarama kaynaklı hatalar ayıklandı ve elektronik ortama aktarıldı.
 • Tüm "magnetik" sözcükleri "manyetik" olarak değiştirildi.