· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.

( Bugünkü görüntüyü sayfanın sonunda bulabilirsiniz. )

Soluk Mavi Nokta
Katkı Sağlayanlar : Carl Sagan, Bulutsu

Uzayın derinliğinden bu resmi çekmeyi başardık. Eğer bu resme dikkatlice bakarsanız, orada bir nokta göreceksiniz. O noktaya tekrar bakın. İşte o nokta burası; evimiz... O nokta biziz. Sevdiğiniz herkes, tüm tanıdıklarınız, adını duyduklarınız, gelmiş geçmiş tüm insanlar hayatlarını o noktanın üzerinde geçirdiler. Türümüzün tarihindeki tüm sevinçlerimiz ve acılarımız, kendinden emin bin çeşit inancımız, ideolojimiz ve ekonomik öğretimiz; her avcı ve her yağmacı, her kahraman ve her korkak, uygarlığımızın mimarları ve tahripçileri, her kral ve her köylü, birbirine aşık olan her genç çift, her anne ve her baba, umutları olan her çocuk, her mucit ve her kâşif, ahlak değerlerini öğreten her öğretmen, yozlaşmış her politikacı, her bir "yıldız", her bir "yüce önder", her aziz ve her günahkâr işte orada yaşadı; bir güneş ışınında asılı duran o toz zerreciğinde.

Dünya, dev bir evrensel arenada yer alan çok küçük bir sahnedir. Bütün o komutan ve imparatorların akıttıkları kan göllerini düşünün... Şan ve şöhret içerisinde, bu noktanın küçük bir parçasında kısa bir süre için efendi olabildiler. Bu noktanın bir köşesinde yaşayanların, başka bir köşesinde yaşayan ve kendilerinden zar zor ayırt edilebilen diğerleri üzerinde uyguladıkları zulmü düşünün... Anlaşmazlıkları ne kadar sık, birbirlerini öldürmeye ne kadar istekliler, nefretleri ne kadar yoğun!

Bu soluk ışık noktası, bütün o kasılmalarımıza, kendi kendimize atfettiğimiz öneme ve evrende öncelikli bir konuma sahip olduğumuz yolundaki yanlış inancımıza meydan okuyor. Gezegenimiz, çevremizi saran o büyük evrensel karanlığın içerisinde yalnız başına duran bir toz zerreciğidir. İçinde yaşadığımız bilinmezlik ve bütün bu enginliğin içerisinde, başka bir yerden bir yardımın gelip bizi bizden kurtaracağına dair hiçbir ipucu yoktur.

Dünya... Şu ana kadar, yaşam barındırdığı bilinen tek gezegen. En azından yakın gelecekte, türümüzün göçebileceği başka hiçbir yer yok. Evet, ziyaret ediyoruz. Ama henüz yerleşemiyoruz. Beğensek de beğenmesek de, Dünya şu an için yaşadığımız yegâne yer.

Gökbiliminin alçakgönüllü ve kişiliği geliştiren bir uğraşı olduğu söyleniyor. Bana kalırsa, insan kibrinin akıl dışılığını, küçük Dünyamızın uzaktan çekilmiş bu görüntüsünden daha iyi gösterebilecek bir şey yoktur. Bu görüntü, bildiğimiz tek evimiz olan bu soluk mavi noktayı daha içten paylaşmamız ve koruyup şefkat göstermemiz gerektiği konusundaki sorumluluğumuzun altını çiziyor.

Carl Sagan, Soluk Mavi Nokta (Pale Blue Dot), 1994


Bulutsu On Yaşında

Değerli gökyüzü tutkunları,

NASA tarafından desteklenen "Astronomy Picture of the Day (APOD)" sitesinde her gün yayımlanan gökyüzü görüntülerine ait İngilizce metinleri, 2006 yılının mayıs ayından bu yana dilimize kazandırmaya çalışıyoruz. 2014-2015 döneminde bir yıl kadar ara vermek zorunda kaldığımız "Günün Gökbilim Görüntüsü (GGG)" çevirileri, 2016 başından itibaren Sabancı Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden genç arkadaşlarımızın katkılarıyla güncel tutuluyor.

Özverili çalışmalarından dolayı,

Sabancı Üniversitesi'nden Berk ARSLAN, Beste ÖZMEN, Ece DENİZ, Erdem BÖCÜGÖZ, Erkin ALAÇAMLI, Fatih TURHAN, Gizem BEYAZKAYA, İpek EFE, İrem EFE, Mehmet Akif NAYMAN, Mehmet YAĞAN, Ozan TOYRAN, Recep TEMELLİ ve Su SARLAR'a;

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Ayberk DEMİR, Ayşegül ŞEN, Çağrı ERCİYES, Ertuğrul Gazi SARI, Gamze YÜKSEL, İlkyaz ASLANÖZ, Mina MEŞE, Nilsu Gizem GÜLCAN, Orhan Gazi HAFİF ve Seda BAŞTÜRK'e çok teşekkür ederiz.

Saygı ve sevgilerimizle,
Bulutsu
Murat TUNÇAY / Tahir ŞİŞMAN


17 Mayıs 2016
Bilgi için aşağıya bakınız. Üzerine tıkladığınızda yüksek çözünürlüklü görüntüye ulaşabilirsiniz.

Görülebilir ve Kızıl Ötesi Dalga Boylarında Avcı Bulutsusu
Katkı Sağlayanlar : Kırmızı Ötesi : ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Spitzer Uzay Teleskobu; Görünür Işık : Oliver Czernetz, Siding Spring Gözlemevi
Açıklama : Avcı içerisinde yer alan büyük bulutsu rengârenk bir yerdir. Çıplak gözle ayırt edilebilen bu bulutsu, Avcı Takımyıldızı'nın içerisinde küçük bulanık bir yama gibi görünür. Ancak, uzun pozlama ile birden çok dalga boyunda çekilmiş bu gibi görüntüler, Avcı Bulutsusu'nun genç yıldızlar, sıcak gaz ve koyu renkli tozlardan meydan gelmiş hareketli bir yöre olduğunu gözler önüne sermektedir. Yukarıda yer alan sayısal birleşik görüntü, çıplak gözle görebildiğimiz üç rengin yanı sıra, NASA'ya ait Spitzer Uzay Teleskobu ile elde edilen dört farklı kızıl ötesi rengi de içermektedir. Avcı Bulutsusu (M42)'nun büyük bölümünde ışıma gücü kendi içerisinde yer alan en parlak dört yıldızdan meydana gelmiş Yamuk Küme (Trapezium)'den kaynaklanmaktadır. Fotoğrafta görülen ipliksi yapıların büyük bölümü aslında uzayda hızla hareket eden parçacıkların çok daha yavaş hareket eden gazla karşılaştıkları noktalarda ortaya çıkan şok dalgalarıdır. Yaklaşık 40 ışık yıllık bir genişliğe sahip olan Avcı Bulutsusu, gökadamızın içerisinde Güneşimiz ile aynı sarmal kol üzerinde yer almakta olup, bizden yaklaşık 1500 ışık yılı uzaklıktadır.
Anahtar Sözcükler : Avcı Bulutsusu, Bulutsu
Yarınki Görüntü : Açık Uzay
| Twitter | Facebook - Takip Et Facebook - Takip Et Facebook - Paylaş | Rss |

<< | Arşiv | Dizin | Araştırma | Takvim | Bugünkü Görüntü | Günün Bağlantısı | Sözlük | Eğitim | Hakkında | Tartışma | >>
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.
[ MT ]