· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.

( Bugünkü görüntüyü sayfanın sonunda bulabilirsiniz. )

ABDULLAH KIZILIRMAK

(16 Şubat 1925 - 4 Aralık 1983)

Değerli gökyüzü tutkunları,

Yaklaşık 3,5 yıldır, aralıksız olarak her gün "APOD - Astronomy Picture of the Day" sitesinin çevirisini yaparak "GGG - Günün Gökbilim Görüntüsü" adı altında sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Daha öncesinde yine bir çeviri çalışması olan "Evrenin Haritası"nı gökyüzü tutkunlarının beğenisine sunmuştuk. Bu yılın başlarında ise güneş sitemi dışında yer alan gezegenleri konu alan "Gezegen Avı"nı devreye aldık. Gönüllü olarak üstlendiğimiz ve severek yürüttüğümüz bu çalışmaları elimizden geldiğince sürdürmeye çalışacağız.

Bu çeviri çalışmaları sırasında karşımıza çıkan İngilizce terimler için doğal olarak bir terimler sözlüğüne gereksinim duyuyoruz ve bu konuda yardımına başvurabileceğimiz önemli bir kaynağa sahibiz; ülkemizin ilk ve tek gökbilim sözlüğü olan, 1969 yılı basımı "Gökbilim Terimleri Sözlüğü". 40 yıl öncesinin diliyle ve o yılların bilimsel gelişim seviyesine göre hazırlanmış olan sözlük, bizler için halen vazgeçilmez bir başucu kaynağı.

Ancak bu süreç boyunca, hazırladığımız metinlerde karşımıza çıkan yeni terimleri temel başvuru kaynağımızın üzerine ekleyerek, "Gökbilim Terimleri Karşılıklar Kılavuzu" adı altında bir araya getirmeye çalıştığımızı da belirtmek istiyoruz. Kılavuz; rahmetli hocamız Abdullah KIZILIRMAK'ın hazırladığı "Gökbilim Terimleri Sözlüğü"nde bulunan tüm terimlerle birlikte çeşitli kurumlardan değerli hocalarımızın ve siz değerli gökyüzü tutkunlarının katkılarını ve kendi önerilerimizi içermekte. Bu kaynak tabii ki bir sözlük değil; ancak kılavuzun güncel bir "Gökbilim Terimleri Sözlüğü"nün temellerini oluşturabileceğine inanıyor ve ortak bir dil oluşturabilmek için KIZILIRMAK Hocamızın 26. ölüm yıl dönümü olan bugün sizleri de kılavuza katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Ayrıca, Ege Üniversitesi tarafından Abdullah KIZILIRMAK anısına bugün bir etkinlik düzenleniyor; "Gökbilim Terimlerinde Dil Birliği Sempozyumu". Birçok gökbilimcinin katıldığı etkinliğin içeriğine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Türkçeye ve gökbilim dünyamıza yaptığı eşsiz katkılarından dolayı hocamıza şükranlarımızı sunuyor, kendisini saygıyla anıyoruz...

Saygı ve sevgilerimizle,
Murat TUNÇAY / Tahir ŞİŞMAN


4 Aralık 2009
Bilgi için aşağıya bakınız. Üzerine tıkladığınızda yüksek çözünürlüklü görüntüye ulaşabilirsiniz.

Çift Küme
Katkı ve Telif Hakkı : Neil Fleming
Açıklama : Kuzey yarımküre takımyıldızlarından Kahraman içerisinde yer alan güzel bir yıldız bölgesi, h ve χ (Ki) Kahraman adlı bu meşhur açık (veya gökada) yıldız kümesi çiftini de içerisinde barındırmaktadır. Kayıtlara NGC 869 (sağda) ve NGC 884 olarak da geçmiş olan bu iki küme, yaklaşık 7000 ışıkyılı uzaklıkta yer almakta olup, Güneş'ten çok daha genç ve sıcak yıldızlar içermektedir. Birbirlerinden yalnızca birkaç yüz ışıkyılı uzaklıkta olan bu kümelerin tek tek yıldızlar bazında ele alındığında yaşları da birbirlerine yakındır ki; bu da, her iki kümenin büyük bir olasılıkla aynı yıldız oluşum bölgesinin ürünü olduğunun kanıtıdır. Her zaman zevk veren bir dürbün manzarası olan bu Çift Küme, karanlık yerlerden çıplak gözle dahi görülebilmektedir. Geniş açıyla çekilen bu güzel teleskop görüntüsü, sayısal olarak işlenerek yıldız renkleri (ve sivri uçları) abartılmıştır.
Anahtar Sözcükler : Yıldız Kümesi, Yıldız Oluşum Bölgesi
Yarınki Görüntü : Yüksekten Manzara
| Twitter | Facebook - Takip Et Facebook - Takip Et Facebook - Paylaş | Rss |

<< | Arşiv | Dizin | Araştırma | Takvim | Bugünkü Görüntü | Günün Bağlantısı | Sözlük | Eğitim | Hakkında | Tartışma | >>
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.
[ MT ]