· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.

( Bugünkü görüntüyü sayfanın sonunda bulabilirsiniz. )

GEZEGEN AVI

Değerli gökyüzü tutkunları,

İnsanoğlu, var olduğundan beri hep o aynı sorunun yanıtını aradı: Yalnız mıyız?

20. yüzyılın başlarında yeryüzünün keşfini henüz tamamlamışken, aynı yüzyıl boyunca gökyüzünü tanımada önemli adımlar attı; yıldızı Güneş'in etrafında dolanan diğer gezegenleri ve uydularını keşfe çıktı. 21. yüzyılın başlarında, yani günümüzde ise gözünü çok daha uzaklara dikti.

Güneş dışındaki yıldızların etrafında dolanan gezegenleri arıyoruz artık. Doğrudan göremesek de, kendi yıldızlarının ışığı üzerinde yaptıkları etkileri ölçerek varlıklarını kanıtlamayı başardık. Şu ana kadar bulunan "güneşdışı gezegen" sayısı 342 ve bunların büyük bölümü Jüpiter gibi gaz devleri. Yeni geliştirilen hassas araçlar ve yeni görüntüleme yöntemleriyle bu sayının hızla artması bekleniyor. Üstelik bir adım daha ileri giderek; artık daha küçük, Dünya benzeri kayaç gezegenler de hedefte.

Bu keşif araçlarından biri olan Kepler'in 7 Mart 2009 tarihinde uzaya gönderilmesiyle birlikte, biz de Bulutsu olarak yeni bir çeviri çalışmamızı devreye aldık. Güneş sistemi dışındaki gezegenler hakkında önemli bir bilgi kaynağı olan NASA'nın Planet Quest sitesi.

"Gezegen Avı" adını verdiğimiz yeni çalışmamıza http://www.bulutsu.org/gezegenavi/ adresinden ulaşabilirsiniz. İngilizce sitede temel bilgiler, keşif araçları, gezegen avcıları, haberler ve atlas başlıkları altında yer alan bilgilerin önemli bir bölümünü dilimize kazandırmaya çalıştık. Ayrıca yeni gelişmeleri takip edip, bu kaynağı da elimizden geldiğince güncel tutmaya çalışacağız.

Evrenin Haritası, Günün Gökbilim Görüntüsü (GGG) ve Gezegen Avı çalışmalarımızın, yazarlarından/telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınarak hazırlandığını ve bilgiler kullanılırken yayıncıları tarafından belirtilen kullanım kurallarına uyulması gerektiğini hatırlatır, hepinize bilgiyle dolu günler dileriz.

Saygı ve sevgilerimizle,
Bulutsu
Murat TUNÇAY / Tahir ŞİŞMAN


9 Aralık 2008
Bilgi için aşağıya bakınız. Üzerine tıkladığınızda yüksek çözünürlüklü görüntüye ulaşabilirsiniz.

Kepler'in İzi
Katkı ve Telif Hakkı : Ben Cooper
Açıklama : Gökyüzüne doğru hızla ilerleyen bir Delta II roketi, 6 Mart'tın bulutsuz gecesinde NASA'nın Kepler uzay aracını taşıyordu. Bu etkileyici manzara, Cape Canaveral'dan yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta, Florida / ABD'de bulunan Cocoa Beach'in kuzey ucundaki Jetty Park'ta yer alan kalabalık bir iskeleden uzun poz verilerek çekilmiş. Kepler'in görevi, başka yıldızların yaşama elverişli kuşakları içerisinde dolanan Dünya benzeri gezegenleri araştırmak. Yörüngesi bir yıldızın yaşama elverişli kuşağı içerisinde yer alan bir gezegen, yüzeyinde sıvı halde su tutabilecek yüzey sıcaklığına sahip olacaktır ki, bildiğimiz kadarıyla su yaşam için olmazsa olmaz bir bileşendir. Dünya benzeri gezegenler bulabilmek için Kepler'in teleskobu ile büyük ve hassas kamerası Samanyolu Gökadamızın düzlemine yakın bir konumda yer alan yıldız bakımından zengin bir bölgeyi inceleyecek. Kepler'in Kuğu Takımyıldızı'na bakan görüş alanı, Güneşimizin komşusu olan pek çok yıldızın parlaklığını izlemeye ve yıldızlarının önünden geçen olası Dünya benzeri gezegenlerin yarattığı belli belirsiz soluklaşmaları tespit etmeye imkan sağlayacaktır.
Anahtar Sözcükler : Güneşdışı Gezegen, Dünyadışı Yaşam, Roket
Yarınki Görüntü : Avcı Bulutsuları
| Twitter | Facebook - Takip Et Facebook - Takip Et Facebook - Paylaş | Rss |

<< | Arşiv | Dizin | Araştırma | Takvim | Bugünkü Görüntü | Günün Bağlantısı | Sözlük | Eğitim | Hakkında | Tartışma | >>
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.
[ MT ]