· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.

16 Aralık 2008
Bilgi için aşağıya bakınız. Üzerine tıkladığınızda yüksek çözünürlüklü görüntüye ulaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı Üzerinde Avcı Şafağı
Katkı ve Telif Hakkı : Tunç Tezel (Geceleyin Dünya - TWAN)
Açıklama : Avcı'nın önünde yer alan o şeyler de neyin nesi acaba? Kahta / Türkiye'nin 40 kilometre kuzeyinde, 2000 yıldan daha uzun bir süre önce yapılmış devasa heykellerin parçaları ile bezenmiş bir dağ olan Nemrut Dağı yer almaktadır. Bu taş heykeller bir zamanlar yaklaşık 10 metre yüksekliğinde olup, aslanlar, kartallar, çeşitli antik tanrılar ile Kommagene Krallığı'nı MÖ 86 yılından MÖ 38 yılına kadar yönetmiş olan Kral Antiochus I Theos'u tasvir etmektedir. Oturmakta olan birkaç şahsiyete ait vücut kalıntıları, tepenin yukarısında ay ışığı ile aydınlatılmış durumda görülüyor. Zeus'un başı yukarıdaki görüntünün ortasında yer alırken, Kral'ın başı ise sıranın sonunda ufka en yakın heykelin yanında görülebilmekte. Üç ay önce çekilmiş olan bu görüntüde, çok uzaklarda ise aşina olduğumuz Avcı Takımyıldızı yer alıyor. Avcı'nın Kuşağı'nın hemen altında yer alan kırmızı benek, Avcı Bulutsusu; takımyıldızın solunda yer alan parlak yıldız ise Akyıldız (Sirius)'dır. Solda görülen aydınlanmaya başlamış kırmızı renkteki ufuk da Güneş'in yükselmeye başladığını duyurmaktadır.
Anahtar Sözcükler : Tarihi Yapı, Avcı, Takımyıldız, Türkiye'den Katkılar
Yarınki Görüntü : Çifte Bela
| Twitter | Facebook - Takip Et Facebook - Takip Et Facebook - Paylaş | Rss |

Tunç TEZEL'den
25-27 Eylül 2008 tarihlerinde Adıyaman Kahta'daki Nemrut Dağı Milli Parkı'nda "Geceleyin Dünya" projesi için fotoğraf çekimine gittim. Adıyaman'da bulunduğum ilk gecede hava açıktı. Ben de günbatımı sırasında Nemrut Tümülüsü'nün batı terasında fotoğraf çekerek geceye başladım. Batı terasında bir süre resim çektikten sonra doğu terasına geçtim.

Doğu terası, batıya göre daha iyi korunmuş, daha düzenli ve daha geniş bir alan ve ziyaretçilerin ünlü Nemrut gündoğuşlarını izlediği sunak da burada bulunuyor. Geceyarısından önce doğu terasında birkaç resim daha çekip dinlenmek için arabama bindim.

Birkaç saatlik uykudan sonra hava aydınlanmadan uyanıp yeniden tümülüse doğru yola çıktım. Amacım gündoğuşunu izleyecek turist gruplarından önce teraslara ulaşıp birkaç resim daha çekmek idi. 26 Eylül sabahı ince bir hilal Ay ile Satürn de doğu gökyüzünde birbirine yakın konumda görülebiliyordu. Bu ikilinin ve genel olarak sabahki gökyüzünün de birkaç resmini çektikten sonra, tam turist grupları doğu terasına ulaşmak üzereyken de bu fotoğrafı çektim. Aydınlanmaya başlayan gökyüzünün renkleri ve hilalin aydınlattığı heykeller sayesinde en iyi fotoğraflardan biri de bu oldu.

Türkiye'de Nemrut Dağı Milli Parkı'ndan başka UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan 8 yer daha var ve bunların bazılarında çektiğim fotoğraflar, Geceleyin Dünya Projesi'nin 2009 Dünya Astronomi Yılı kapsamında Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) ile düzenleyeceği sergide izlenebilecek. Bu serginin bir ayağının da Türkiye'de Türk Astronomi Derneği desteğiyle düzenlenmesi düşünülüyor.

Ayrıntılı açıklamaları için Tunç TEZEL'e teşekkür ederiz. (Bulutsu)

<< | Arşiv | Dizin | Araştırma | Takvim | Bugünkü Görüntü | Günün Bağlantısı | Sözlük | Eğitim | Hakkında | Tartışma | >>
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.
[ MT ]