· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.

18 Temmuz 2008
Bilgi için aşağıya bakınız. Üzerine tıkladığınızda yüksek çözünürlüklü görüntüye ulaşabilirsiniz.

Efes Üzerinde Jüpiter
Katkı ve Telif Hakkı : Tunç Tezel (Geceleyin Dünya - TWAN)
Açıklama : Parlak Jüpiter bu gece gökyüzünü dolunay ile paylaşacak. Jüpiter, Dünya gezegeni göklerinde Güneş'in tam aksi yönünde olmak anlamına gelen karşı konuma yakın bir noktada olduğundan, gezegen aynen dolunayda olduğu gibi gün batımına yakın bir zamanda doğacak. Bu arada, karşı konum aynı zamanda en yakın geçiş noktasını ifade ettiğinden, Jüpiter en parlak döneminde olacak ve gökyüzü tutkunlarına en güzel manzaraları sunacaktır. Geçen ayın sonlarında çekilen bu etkileyici gökyüzü manzarası, Jüpiter'i, günümüzde Türkiye sınırları içerisinde yer alan tarihi liman kenti Efes'in mermer sokakları ve güneydoğu ufku üzerinde göstermektedir. Resmin sol tarafında ise Roma imparatoru Hadrian'a adanmış bir tapınak yer almaktadır. Bu güzel gece göğü manzarası aynı zamanda kuzey yarımküre yazlarına ait Samanyolu kuşağını da gözler önüne sermektedir. Ufukta görülen ışık ise yakında bulunan Selçuk kasabasından gelmektedir. Resmin üzerine tıkladığınızda manzarayı bir panorama şeklinde izleyebilirsiniz.
Anahtar Sözcükler : Jüpiter, Samanyolu, Karşı Konum, Tarihi Yapı, Türkiye'den Katkılar
Yarınki Görüntü : Uzaydaki Pikseller
| Twitter | Facebook - Takip Et Facebook - Takip Et Facebook - Paylaş | Rss |

Tunç TEZEL'den
Üyesi olduğum "TWAN / Geceleyin Dünya", tanınmış yerlerin yıldızlı gece manzaralarının elde edilmesi için çekim yapan fotoğrafçıların oluşturduğu bir grup. Bu tür gece çekimleri için en uygun yerlerden birinin Efes antik kenti olduğunu düşünürüm. Ne de olsa çok iyi bilinen, benzerlerine göre iyi korunmuş ve araştırılmakta olan özgün bir yer ve Dünya'nın 7 Harikası'ndan biri olan Artemis Tapınağı da burada bulunuyor.

Haziran sonunda kullandığım iznimin bir bölümünde Efes'e yakın bir bölgede (Gümüldür, İzmir) tatil yapacağımdan antik kentte gece çekimi yapmak için Efes Müzesi'ne başvurdum. Oldukça kısa zamanda gerekli işlemler halledildi ve 26 Haziran 2008 akşamının uygun olduğu bana bildirildi. O akşam yanımda bulunan müze güvenlik müdürü ve bir elemanı ile birlikte bu fotoğrafla birlikte antik kentin diğer bazı noktalarında 3 saat kadar çekim yaptım. 25 ve 26 Haziran günleri Ege ve Marmara'da 2008'in o ana kadarki en sıcak günleri yaşanmıştı. Antik kenti gezerken sıcaktan kavrulan diğer ziyaretçilerin tersine benim resim çektiğim saatlerde hava daha uygun sıcaklıktaydı.

Bu panoramayı Celsus Kütüphanesi'nden güneydoğuya doğru yükselen mermer kaplı Curetes Caddesi'nin ortasından çektim. Solda Hadrianus Tapınağı, ortada Curetes Caddesi ve sağda da Yamaç Evleri'nin bir kısmı görülebilir. Caddenin sonunda doğmakta olan Jüpiter ve Yay takımyıldızı, sağda Yamaç Evleri'nin üzerinde Akrep, Hadrianus Tapınağı üzerinde Kartal ve parlak yıldızı Altair, en solda da Kuğu'nun bir bölümü ve Deneb fotoğrafa giriyor. Selçuk'un şehir ışıklarına rağmen Samanyolu da seçilebiliyor.

Çekim için gerekli işlemleri kısa zamanda halleden Efes Müzesi ve ayrıca o akşam yanımda bulunan güvenlik personeli ile babam Hayri Tezel'e sabırları için teşekkür ederim.

Ayrıntılı açıklamaları için Tunç TEZEL'e teşekkür ederiz. (Bulutsu)

<< | Arşiv | Dizin | Araştırma | Takvim | Bugünkü Görüntü | Günün Bağlantısı | Sözlük | Eğitim | Hakkında | Tartışma | >>
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.
[ MT ]