· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü
Keşif Araçları
 
Uzay Girişimölçeri
ARACIN ADI:
SIM Lite
(Hafif Uzay Girişimölçeri)
GELİŞTİREN:
NASA
FIRLATMA TARİHİ:
Henüz belirlenmedi
GÖZLEM CİHAZ ve YÖNTEMLERİ:
Gök ölçümü
DURUMU:
Ön tasarım aşamasında
Resmi İnternet Sitesi
Uzay Girişimölçeri'nın bilgisayar canlandırması

Şu anda geliştirilmekte olan Hafif Uzay Girişimölçer Projesi (SIM Lite), yıldızların konumlarını ve uzaklıklarını geçmiş projelerden birkaç yüz kat daha büyük hassasiyetle belirleyecektir. Bu hassasiyet, SIM'e gökadanın her tarafındaki yıldızların uzaklıklarını belirleme ve yakında yer alan yıldızları Dünya büyüklüğünde gezegenler için araştırma imkanı sağlayacaktır. Böylece SIM, yeni bir keşifler dünyasına kapıyı açmış olacaktır.

SIM optik girişim ölçümünü kullanacaktır. Öncülüğü, 1907 yılında fizik dalında Nobel ödülü alan ilk Amerikalı olan Albert Michelson tarafından yapılan optik girişim ölçümü, gücünün tamamını ancak Dünya havaküresinin çarpıtıcı etkileri dışında gösterebilecektir. Bu yöntem, orada iki veya daha fazla teleskoptan gelen ışığı, sanki bunlar devasa büyüklükte tek bir teleskop aynasıymışçasına birleştirecektir. Uzayda SIM ile birlikte kullanılmak üzere geliştirilen bu yöntem, nihayetinde uzak yıldızların yörüngesinde dönen Dünya benzeri gezegenlerin görüntülerini çekebilecek ve bu gezegenlerin bildiğimiz anlamdaki yaşamı destekleyip destekleyemeyeceğini belirleyecek güce sahip teleskopların geliştirilmesine öncülük edecektir.

SIM, NASA ile yapılmış olan sözleşme gereği Jet İtiş Gücü Laboratuvarı tarafından geliştirilmekte olup, Redondo Beach, Kaliforniya/ABD'de yer alan endüstriyel ortak Northrop Grumman ile de yakın işbirliğinde bulunulmaktadır.

© Gezegen Avı (Planet Quest) sitesinde yer alan tüm makale, haber ve görsellerin - aksi belirtilmedikçe - telif hakları Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü / Jet İtiş Gücü Laboratuvarı (JPL)'na aittir.
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Site Meter