Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

Çoklu Yıldız Yörüngeleri

İkili ve çoklu yıldız sistemleri, evrenimizde çok yaygındır. Tüm yıldızların yarısı, iki veya daha çok yıldızdan oluşan sistemlerde yer alır. Bu sayfa, ikili, üçlü ve dörtlü sistemlerdeki yıldızların tipik yörüngelerini gösterir. Burada yer alan benzetimler, yıldızların eşit kütlede olduğu kusursuz yıldız sistemlerini gösterir. Gerçek çoklu sistemler, genellikle, farklı uzaklıklarda bulunan farklı kütlelerdeki yıldızlarla çok daha düzensizdirler.

İkili Yıldız Sistemleri

Solda gösterilen, tipik bir ikili yıldız sistemidir. İki yıldız, ortak bir kütle merkezi etrafında elips biçiminde yörüngeler izlerler. Sağda gösterilen, yıldızların kusursuz dairesel yörüngeler izledikleri ikili yıldız sistemleri için özel bir örnektir.

İkili Yıldız Sistemi İkili Yıldız Sistemi
İkili Yıldız Sistemi Dairesel İkili Yıldız Sistemi

Üçlü Yıldız Sistemleri

Solda gösterilen, tipik bir üçlü yıldız sistemidir. Böyle bir sistemde, çok yakın bir uzaklıkta birbirinin çevresinde dönen iki yıldız ile bunların çevresinde dönen uzak bir üçüncü yıldız bulunur. Sağda gösterilen, alışılmadık tipte bir üçlü sistemdir. Üç yıldız, sekiz biçiminde bir yörüngede gezinirler. Bilgisayar benzetimleri, böyle bir yörüngenin milyarlarca yıl devam edebileceğini göstermiştir. Şimdiye kadar hiç kimse sekiz biçimli yörüngeye sahip üçlü bir yıldız sistemi bulamadı (birkaç gökbilimci bulmayı denedi). Fakat, gökadamızda bir yerlerde böyle bir yörüngeyi takip eden yıldızlar olması mümkündür.

Üçlü Yıldız Sistemi Sekiz Biçimli Yıldız Sistemi
Üçlü Yıldız Sistemi Sekiz Biçimli Yıldız Sistemi

Dörtlü Yıldız Sistemleri

Solda gösterilen, tipik bir dörtlü yıldız sistemidir. Böyle bir sistem, ortak bir kütle merkezi etrafında dönen iki çift ikili yıldız sistemi içerir. Sağda gösterilen, bir diğer tip dörtlü yıldız sistemidir. Burada, birbirlerinin etrafında hızla dönen, çok yakın iki yıldız vardır. Üçüncü bir yıldız, üçlü yıldız sistemlerinde olduğu gibi bu yıldızların etrafında döner. Uzak bir dördüncü yıldız, bu üç yıldızın çevresinde döner.

Dörtlü Yıldız Sistemi Dörtlü Yıldız Sistemi
Dörtlü Yıldız Sistemi Dörtlü Yıldız Sistemi
En Yakın Yıldızlar En Yakın Yıldızlar Sayfasına Geri Dön

Takımyıldız Adları Terimler Yunan Harfleri