Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

5 Milyon Işıkyılı İçerisindeki Evren
Yerel Gökada Grubu

Yerel Grup
Yaklaştır Ana Sayfa Uzaklaştır
* 5.000.000 ışıkyılı içerisindeki büyük gökada sayısı : 3
* 5.000.000 ışıkyılı içerisindeki cüce gökada sayısı : 42
* 5.000.000 ışıkyılı içerisindeki yıldız sayısı : 700 milyar

Harita Hakkında

Samanyolu, aynı zamanda birkaç düzine cüce gökadayı da içeren ve Yerel Grup adı verilen gökadalar grubunun en büyük üç gökadasından biridir. Bu gökadaların büyük çoğunluğu yukarıdaki haritada işaretlenmiştir. Buna rağmen, cüce gökadaların büyük çoğunluğu çok sönüktür ve büyük bir ihtimalle daha keşfedilmeyi bekleyen birçok gökada mevcuttur.

Bilgi ve Kataloglar
Yerel Grup Gökadaları Yerel Grup'ta en azından 40 gökada yer almakta ve sınırlarında birkaç tanesi daha bulunmaktadır. Burada yerel gökada grubunun bilinen tüm üyelerini bulabilirsiniz.

Yerel Grup'ta Yer Alan Gökadalardan Bazıları

Aşağıda Yerel Grup'ta yer alan dört gökada görülmektedir. M33 Üçgen Gökadası (solda) sarmal yapıdadır ve Yerel Grup'ta yer alan üçüncü en büyük gökadadır. 50 milyar yıldız içerir. NGC 147 (üstte ortada) eliptik bir cüce gökada, IC 10 (üstte sağda) ise düzensiz bir cüce gökadadır. Her ikisi de on milyonlarca yıldız içerir. NGC 3109 (altta sağda), birkaç yüz milyon yıldız içeren bir diğer düzensiz cüce gökadadır ve Yerel Grup içerisindeki küçük gökadalar alt grubunun en büyük üyesidir.

Digitized Sky Survey Görüntüsü Digitized Sky Survey Görüntüleri

Ana Sayfa

Takımyıldız Adları Terimler Yunan Harfleri