· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü (APOD Hakkında)


| Bugünkü Görüntü |

Günün Gökbilim Görüntüsü'nü sık kullanılanlara nasıl ekleyeceğiz?

Bizim ana NASA sitemize bağlanın: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/astropix.html. (Türkçe APOD için: http://www.bulutsu.org/ggg/) Bu adres güncellenecek ilk sitedir ve büyük bir ihtimalle bulunduğumuz tarihte olacaktır (Burada, Windows için İngilizce ana siteye ulaşmayı sağlayan arka planda çalışan otomatik bir program var.)

Ayrıca, kopya sitelerimizden birine de bağlanabilirsiniz.

Bu adresler size mevcut olan en son APOD görüntüsünü getireceklerdir. Netscape kullanıyorsanız, önce "Bookmarks" / "Sık Kullanılanlar" seçeneğine, daha sonra da "Add Bookmark" / "Sık Kullanılanlara Ekle" seçeneğine tıklayın. Eğer görüntülenen tarih, bugünün tarihinden farklıysa, "Reload", "Shift+Reload" veya "Refresh" / "Yenile" seçeneklerinden birine basın. Eski tarihli APOD'ları görmek için, sayfanın alt kısmındaki "Arşiv" seçeneğini tıklayın. Bir önceki günün görüntüsüne yönlendirilmek için, her sayfanın sol alt kısmındaki küçüktür işaretine [<] basın. Eğer mevcutsa, her sayfanın sağ alt kısmındaki büyüktür işaretine [>] basarak, bir sonraki günün görüntüsüne yönlendirilebilirsiniz.


Günün Gökbilim Görüntüsü (APOD), 1995 yılında Robert Nemiroff ve Jerry Bonnell tarafından başlatıldı ve o zamandan beri kendileri tarafından yazılıyor, düzenleniyor ve düzeltiliyor. APOD arşivi, internetteki en büyük açıklamalı gökbilim görüntüleri koleksiyonudur.

Bob ve Jerry, gerçek hayatta, zamanlarının büyük kısmını evreni araştırmak için harcayan iki profesyonel gökbilimcidir. Bob, ABD'de Michigan Eyaleti'ne bağlı Houghton'da bulunan Michigan Teknoloji Üniversitesi'nde doçenttir. Jerry ise, ABD'de Maryland Eyaleti'ne bağlı Greenbelt'de bulunan Goddard Uzay Uçuşları Merkezi'nde bilim adamıdır. Her ikisi de, şüpheci olmayan bir ziyaretçiye normal gözükebilecek, evli, yumuşak başlı ve tembel adamlardır. Eşlerini kızdırmak için birlikte, gökbilim müzakereleri düzenlemek gibi yeni ve alışılmadık yöntemler buldular. Çoğu insan, onların en mükemmel rastgele sayı üretecini geliştirdiklerini öğrendiklerinde şaşırırlar.


APOD, kısa süreli mevcudiyeti boyunca, Scientific American 2001 Bilim ve Teknoloji İnternet Sitesi Ödülü dahil, birçok övgü aldığını bildirmekten gurur duyar.

Yukarıdaki APOD Pankart Grafiği, Calumet Gökbilim Topluluğu'ndan, Nick Zivanovic'in hediyesidir. Nick, bu pankartın diğer internet sitelerinde kullanılmasına izin vermektedir.


Görüntü İzinleri :

APOD sayfasındaki tüm görüntüler, ilk kaynak olan kişi veya kuruma aittir. Bazı görüntülerin telif hakkı alınmıştır. Bu resimleri halka açık veya ticari olarak kullanmak için, sahibinden yazılı olarak izin istenmelidir. Telif hakkı alınmış görüntüler için, telif hakkı sahibi, hak sahibine ulaşım bağlantısı ile birlikte, APOD "Katkı Sağlayanlar" satırında belirtilmiştir (lütfen resmin altındaki açıklamaya bakınız). NASA görüntüleri, kamu kullanımına açıktır, kullanımlarına yönelik resmi kılavuza buradan ulaşılabilir. Diğer kişi ve kurumlara ait görüntülerle ilgili telif hakkı ve kullanım sorularınız için, lütfen kendileriyle doğrudan bağlantı kurun.

Ne NASA, ne de APOD telif hakkı alınmış görüntüler için izin verir. Bu görüntülerin kullanımı için, lütfen telif hakkı sahipleriyle yazışın.


APOD'u beğeniyor musunuz? İyi bir APOD olabilecek bir resminiz mi var? Eğer cevabınız evetse, bize bildirmenizi çok isteriz. Görüntüler en çok e-posta veya bir internet sitesine gönderilen postalarla sunulmaktadır. Görüntü sunumlarınız için lütfen nemiroff@mtu.edu adresinden Robert Nemiroff'la veya bonnell@gross.gsfc.nasa.gov adresinden Jerry Bonnell'le yazışın.

Görüntü sunumu için not : APOD sayfaları her yıl, eğitimcilere veya genel kamuya ücretsiz olarak dağıtılan bir CD'de toplanır. Eğer görüntünüzün bir APOD olarak dikkate alınmasını ister, ama bu CD-ROM'a dahil edilmesini arzu etmezseniz, lütfen bize bildirin.

APOD deneyimini paylaştığınız için size teşekkür ederiz. Bizler gerçekten bizimle birlikte eğlenceli ve eğitici birkaç dakika geçirdiğinizi umuyoruz.


| Bugünkü Görüntü |

Robert Nemiroff'un APOD katılımı, kısmi olarak, ABD Ulusal Bilim Vakfı'nın yaptığı bağışla desteklenmektedir.

Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.