· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü
Keşif Araçları
 
MOST (Yıldızların Mikro Değişkenliği ve Salınımı)
ARACIN ADI:
MOST
(Yıldızların Mikro Değişkenliği ve Salınımı)
GELİŞTİREN:
Kanada Uzay Dairesi (CSA)
FIRLATMA TARİHİ:
Haziran 2003
GÖZLEM CİHAZ ve YÖNTEMLERİ:
Geçiş yöntemi
DURUMU:
Görevde
Resmi İnternet Sitesi
Sanatçı gözüyle MOST

2003 yılında fırlatılan Yıldızların Mikro Değişkenliği ve Salınımı (MOST) aracı, Kanada Uzay Dairesi'nin ilk uzay teleskobudur. Bu teleskop, yaklaşık bir valiz büyüklüğündeki ebatlarıyla en küçük uzay teleskoplarından biri olmuştur. MOST, Dünya yörüngesinde yaklaşık 800 kilometre yükseklikte dönmektedir ki, bu Uluslararası Uzay İstasyonu ile karşılaştırıldığında iki katı daha uzak bir mesafedir. MOST yeni gezegen avı için kullanılan ilk uydulardan biri olmuştur.

Gezegen bulma amacıyla tasarlanmamış olsa da, MOST gezegen bulmayı başarmıştır; çünkü bir yıldızı tek seferde yedi haftaya kadar gözlemleyebilmekte ve parlaklığında meydana gelen dalgalanmaları izleyebilmektedir. Bir gezegen yıldızı önünden geçiş yaptığında, MOST buna karşılık gelen parlaklık azalmasını ölçebilmektedir. Bu da bize gezegenin büyüklüğü ve kütlesi ile ilgili olduğu kadar, yörüngesinin yıldızından ne kadar uzakta olduğu hakkında da ipuçları verebilmektedir.

MOST, tek bir yıldızın incelenmesi için uzun bir zaman harcayabilen, küçük ve görece ucuz olan yeni tür bir uyduyu temsil etmektedir.

© Gezegen Avı (Planet Quest) sitesinde yer alan tüm makale, haber ve görsellerin - aksi belirtilmedikçe - telif hakları Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü / Jet İtiş Gücü Laboratuvarı (JPL)'na aittir.
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Site Meter