· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü
Keşif Araçları
 
Hubble Uzay Teleskobu
ARACIN ADI:
Hubble Uzay Teleskobu
GELİŞTİREN:
NASA
FIRLATMA TARİHİ:
Nisan 1990
GÖZLEM CİHAZ ve YÖNTEMLERİ:
Geçiş yöntemi ve diğerleri
DURUMU:
Görevde
Resmi İnternet Sitesi
Hubble Uzay Teleskobu Dünya yörüngesinde dolanmaktadır.

Göz kamaştıran gökada ve bulutsu resimleri ile ünlü Hubble Uzay Teleskobu, gezegen avcıları için de önemli bir araç olagelmiştir. Teleskop, yıldızların gezegen varlığına işaret eden yalpalamalarına olduğu kadar, gezegenleri önlerinden geçtiğinde yıldızlarda meydana gelen soluklaşmalara bakmak için de kullanılmıştır.

Hubble, kalabalık gökada merkezine yakın olan yaklaşık 200.000 yıldızın incelendiği SWEEPS (Sagittarius Window Eclipsing Extrasolar Planet Search : Yay Penceresi Güneşdışı Gezegen Tutulma Araştırması) araştırması sırasında, 16 güneşdışı gezegen adayını bulmak için kullanılmıştı. SWEEPS, halen ESA'nın COROT ve NASA'nın Kepler gezegen araştırma projelerinde kullanılmakta olan teknolojinin sınama alanı olarak hizmet vermişti.

1990 yılında fırlatılan Hubble, NASA'nın en başarılı ve uzun süreli bilim projelerinden biridir. Teleskobun gezegenimize ulaşan ışığı engelleyip, saptıran Dünya havaküresi üzerindeki konumu, ona yer temelli teleskopların normal şartlardaki evren manzarasını açık arayla geçen bir bakış sağlamaktadır.

© Gezegen Avı (Planet Quest) sitesinde yer alan tüm makale, haber ve görsellerin - aksi belirtilmedikçe - telif hakları Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü / Jet İtiş Gücü Laboratuvarı (JPL)'na aittir.
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Site Meter