· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü
Keşif Araçları
 
Gaia
ARACIN ADI:
Gaia
GELİŞTİREN:
Avrupa Uzay Dairesi (ESA)
FIRLATMA TARİHİ:
2011
GÖZLEM CİHAZ ve YÖNTEMLERİ:
Gök ölçümü, geçiş yöntemi
DURUMU:
Geliştiriliyor
Resmi İnternet Sitesi
Gaia'nın bilgisayar canlandırması

Gaia projesinin temel hedefi, gökadamızı daha önce görülmemiş hassasiyette haritalandırmaktır. Bu uzay aracı ortak bir yapı üzerinde yer alan ve yüksek hassasiyete sahip iki teleskoptan oluşacak olup, Dünya'dan aşağı yukarı 1.600.000 kilometre uzaklıkta Güneş etrafında yörüngeye oturtulacaktır. Bu mesafe, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık dört katı büyüklüğünde bir uzaklıktır. Gaia, yıldızları araştıracak ve konumları, hızları ve ışık ölçümleri hakkında detaylı olarak tekrar tekrar veri toplayacaktır. Görevi tamamlandığında, Gaia yaklaşık 1 milyar yıldız veya bir başka deyişle Samanyolu yıldız nüfusunun yaklaşık yüzde 1'i ile ilgili bilgi toplamış olacaktır.

Gaia'dan gelecek bilgi, özellikle gezegen avcıları için faydalı olacaktır. Bu bilgiler sayesinde avcılar, bir gezegen varlığına işaret edecek şekilde ışığında değişimler veya yörüngesinde yalpalamalar olan yıldızları izleme olanağına kavuşacaktır. Gaia, yakınımızda yer alan yıldızları dikkatlice çözümleyecek ve daha önce bilinmeyen binlerce dev güneşdışı gezegeni keşfedebilecektir. Gaia, bu sistemlerin pek çoğu için gezegen büyüklükleri ve yörünge eğikliği gibi paha biçilemez bilgileri ortaya çıkarabilecek, bu bilgiler de bizlere başka yıldızların yörüngesinde dönüyor olabilecek Dünya benzeri gezegenlerin varlığını öngörme konusunda yardımcı olacaktır.

© Gezegen Avı (Planet Quest) sitesinde yer alan tüm makale, haber ve görsellerin - aksi belirtilmedikçe - telif hakları Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü / Jet İtiş Gücü Laboratuvarı (JPL)'na aittir.
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Site Meter