Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

Benim Hakkımda

Benim adım Richard Powell, İngiltere'de yaşıyorum.

Gök fiziği (astrofizik) alanında iki derecem var : Birmingham Üniversitesi'nden lisans derecesi ve Londra Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi. Yüksek lisans için Büyük Patlama'yı inceledim. Evrenin bir saniyeden daha genç olduğunda nasıl bir yer olduğunu anlamaya çalıştım. Bu siteyi hazırladım, çünkü evrenin neye benzediğini görmek istedim ve düşündüm ki, diğer bazı kişiler de ilgilenebilirler.

E-postalarınızı bekliyorum. Adresim : singinglemon@yahoo.co.uk

Not : Yakın zaman önce (migrenle ilgili) bir sağlık problemim oldu ki, bu da 2004 ve 2005 yıllarındaki yetersiz mektup cevaplama oranımı açıklıyor. Tüm e-postaları bu yıl cevaplamaya çalışacağım (2006).


Tamam, şimdilik tüm alacağınız bilgi bu, fakat işte size son bir istatistik;

Gözlemlenebilir evrenin yalnızca yüzde 0,000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 1'i güneş sistemimiz içerisinde yer alıyor. Öyleyse hadi uzay gemileri inşa edelim. Orada koca bir evren var. :)

Ve bu sayfayı Portekizce'ye çevirmeyi teklif eden Paulo Baartz'a, Fransızca'ya çevirmeyi teklif eden Norbert Rumiano'ya (kendi gökbilim sitesi de bakmaya değer), İspanyolca'ya çevirmeyi teklif eden Ramiro Clavijo'ya, Lehçe'ye çevirmeyi teklif eden Michael Grochowiec'e, Katalanca'ya çevirmeyi teklif eden Joan Girones'e ve Türkçe'ye çevirmeyi teklif eden Murat Tunçay ve Tahir Şişman'a teşekkürler (Almanca ve Flemenkçe sürümler de yakında gelebilir).


IC 443 - Yakınlardaki Bir Üstnova Kalıntısı

30.000 yıl önce, gökadamızın Kahraman Kolu'ndaki büyük bir yıldız patladı. Patlama, birkaç hafta boyunca 1 milyar yıldızın ışığıyla parlayacaktı. Atalarımız bu üstnova patlamasını, gün ışığında görülebilen parlak bir ışık noktası olarak göreceklerdi. Aşağıdaki resim, bugün yıldızdan kalanları göstermektedir. Yıldızdan geriye kalanlar, 60 ışıkyılı çapında, genişleyen bir enkaz balonudur. Bu malzemenin büyük bir kısmı, eninde sonunda yeni yıldız ve gezegenleri boylayabilir.

IC443 - Digitized Sky Survey Görüntüsü
IC 443 - Sayısal Gökyüzü Araştırması'nın mavi ve kırmızı tabakalarından

Sayfa Ödülleri

astronomylinks.com The Seti League The Exploratorium SciLinks - National Science Teachers Association Griffith Observatory Star Award Fordian Village

Evrenin Sırları

Ana Sayfa